استخدام کارمند مرکز تماس

استخدام کارمند مرکز تماس

استخدام کارشناس مرکز تماس

ارتباط میان مشتریان و شرکت‌ها یا سازمان‌ها مهمترین اصل برای فروش و ارائه خدمات و محصولات هر سازمان و شرکتی می‌باشد. امروزه وظیفه این ارتباط بر عهده مرکز تماس می‌باشد که ارتباط میان مشتریان و مشاغل را به بهترین نحو برقرار سازند. مرکز تماس یا کال سنتر به یکی از مهم ترین بخش‌های هر شرکت، سازمان، نهاد و ارگانی تبدیل شده است که بدون استفاده از آن راه‌های ارتباطی میان صاحبان مشاغل و مشتریان مسدود خواهد بود.

مهمترین بخش هر مرکز تماس اپراتور یا کارمند و کارشناس مرکز تماس هستند زیرا این افراد هستند که در ارتباط مستقیم با مشتریان خواهند بود. استخدام کارکنان و اپراتورهای مرکز تماس به دلیل تاثیر مثبت یا منفی رفتار و برخوردشان با مشتریان از اهمیت زیادی برخوردار است. به همین علت مدیران مراکز تماس به هنگام استخدام کارمند مرکز تماس باید ویژگی های خاصی را در آنها پیگیری نمایند و مطمئن شوند که آنها این ویژگی ها را دارا می باشند.

ویژگی های مهم کارمند مرکز تماس

استخدام افراد حرفه ای برای تصدی شغل اپراتور مرکز تماس امر بسیار مهمی است. این افراد باید دارای ویژگی های خاصی باشند که بتواند از آنها افراد خاصی در نظر مشتریان بسازد.

انرژی مثبت

مرکز تماس و پشتیبانی مشتریان هر شرکت یا سازمانی باید دارای جو شاد و پر انرژی باشد، این جو شاد تنها به مدد افراد مثبت به وجود می‌آید که در سازمان مشغول به کار می‌باشند. انرژی مثبت نه تنها باعث ایجاد فضای شاد در افراد مرکز تماس می‌گردد بلکه به مشتریان نیز انتقال می‌یابد و باعث رضایت بیشتر آنها از خدمات دریافتی می‌شود.

گوش شنوا

یک کارمند مرکز تماس خوب کسی است که شنونده خوبی باشد. با دقت به حرف‌های مشتریان و تماس گیرندگان گوش دهد و با استفاده از انرژی مثبتی که در خود دارد مشتری را به بیان راحت تر مشکلاتش تشویق می‌نماید. شنونده خوب بودن تنها از افرادی بر می‌آید که دارای سعه صدر بالایی هستند. برخی از مشتریان ممکن است لحن مودبی نداشته باشند یا حتی حرفهایشان پرخاشگرایانه باشد، یک اپراتور خوب لازم است با صبر و حوصله حرف‌های مشتریان راضی و ناراضی را بشنود و در صدد رفع مشکلات آنها برآید.

بیان خوش

یکی از مهمترین خصوصیات یک اپراتور تماس خوش بیان بودن و خوش صحبت بودن او می‌باشد. اینکه افراد کلمات را بلد باشند و بتوانند در مودبانه ترین حالت ممکنه آنها را در مکالماتشان استفاده نمایند گزینه مهمی خواهد بود. مشتریان ترجیح می‌دهند با افراد خوش بیان حرف بزنند که توانایی ارائه راهکار داشته باشند.

هوش بالا

اپراتورهای مرکز تماس روزانه به چندین تماس تلفنی جواب می‌دهند و با انواع و اقسام مشکلات مشتریان مواجه می‌شوند. داشتن هوش برای رسیدگی به این مشکلات بسیار ضروری است به خصوص برای مشکلات عجیبی که برخی از مشتریان با آنها مواجه شده اند و پاسخی برای آن سراغ ندارند. اگر اپراتور باهوش نباشد دائم نیاز به کمک این و آن را دارد یا انتقال تماس‌ها که می‌تواند ضربه جبران ناپذیری به وجه مرکز تماس در نظر مشتری وارد نماید.

قابل اعتماد

افرادی که دارای نگرش مثبت هستند و شنوندگان خوبی نیز هستند دارای رفتار سالم و مودبانه ای خواهند بود، این افراد نیازی به ایفای نقش ندارند. قابل اعتماد بودن یک فرد از رفتارها و گفتار او کاملا مشخص است. یک اپراتور خوب کسی است که قابل اعتماد باشد و در مشتری این احساس را ایجاد نماید که می‌تواند به او اعتماد کند.

انجام کار تحت فشار

یک کارمند مرکز تماس خوب کسی است که بتواند از عهده جلو بردن کارها در شرایط سخت نیز برآید. از آنجایی که کارمندان مرکز تماس به دلیل فشار کاری همواره در تنش و استرس به سر می‌برند لازم است که آنها از عهده مدیریت کردن مسائلشان برآیند و در مقابل مسائل به قدری محکم باشند که یک مشتری بد دهن یا ساعت کاری متوالی نتواند بر روی روند کار او تاثیر منفی بگذارد.

همکاری تیمی

کارشناس مرکز تماس در کنار تمامی‌حسن‌های فردی که دارد باید انسان انعطاف پذیری باشد و توانایی انجام کار تیمی را به بهترین شکل ممکن دارا باشد. داشتن روحیه کار تیمی باعث انجام هرچه بهتر کارها و سرعت بخشیدن به آنها می‌شود. 

تمام آنچه که گفته شد تنها گوشه ای از ویژگی‌های لازم کارمندان مرکز تماس می‌باشد، قطعا ویژگی‌های دیگری نیز وجود دارد که کارمندان مرکز تماس را در نظر مشتریان خاص و مهم جلوه خواهد داد و این خاص بودن می‌تواند تاثیر مثبتی بر وجه مرکز تماس و شرکت‌های ارائه دهنده خدمات داشته باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *