تعریف مرکز تماس و اهمیت آن در کسب و کار

پایه و اساس هر مرکز تماس ارتباط آن کسب و کار با مشتریان خود می‌باشد. این مشتریان هستند که بقای  کسب و کارها را در گردونه رقابت با سایر همتایانشان تضمین می‌نمایند. هرچه ارتباط کسب و کارهای ارائه دهنده محصولات و خدمات با مشتریان آنها بهینه تر باشد در نتیجه فروش آن کسب و کار بیشتر خواهد بود و به همان میزان شرایط بقا و توسعه آن کسب و کار بهتر و راحت تر فراهم می‌گردد. 

تعریف مرکز تماس

در سالهای اخیر لزوم برقراری ارتباط هرچه بهتر شرکت‌ها، ادارات، سازمان‌ها، نهادها و … با مشتریان آنها منجر به راه اندازی بخشی با عنوان مرکز تماس گردید که وظیفه آن رسیدگی به تماس‌های مشتریان یا برقراری تماس با آنها بوده است. با گسترده شدن کسب و کارها این بخش نیز گسترش یافت به گونه ای که مرکز تماس‌ها امروزه به یکی از بزرگترین بخش‌های شرکت‌ها تبدیل شده اند. 
مرکز تماس یا کال سنتر (Call Center) با عناوین مختلفی مانند مرکز خدمات، مرکز فروش و مرکز ارتباط با مشتریان شناخته می‌شود. شاید مرکز تماس با مشتریان بهترین توصیف برای مراکز تماس باشد که وظیفه آن رسیدگی به امور مشتریان می‌باشد. این رسیدگی بیشتر در قالب پاسخگویی به تلفن‌های مشتریان و سایر مخاطبان آن سازمان یا شرکت می‌باشد.

راه اندازی مرکز تماس

یک مرکز تماس پیش از هرچیز نیازمند اپراتورها و کارشناسان مرکز تماس است که هزینه ای مجزا را برای استخدام و آموزش این نیرو در شرکت‌ها به وجود می‌آورد. علاوه بر کارمندان، مرکز تماس نیازمند امکانات نرم افزاری و سخت افزاری بسیاری است که بهره برداری از آن به فضا و مکان مناسبی احتیاج دارد که گاها ممکن است از فضای اصلی شرکت نیز بزرگتر باشد که خود باعث تحمیل هزینه ای گزاف خواهد گردید. با روند رو به رشد تکنولوژی، تجهیزات مراکز تماس نیز روز به روز در حال گسترده تر شدن و پیشرفته تر شدن هستند که خود هزینه ای جدای از هزینه اولیه نصب و راه اندازی تجهیزات و استخدام کارمندان به شرکت‌ها تحمیل می‌نماید. با تمام آنچه که گفته شد راه اندازی یک مرکز تماس اختصاصی تنها برای شرکت‌های بسیار بزرگ مقدور خواهد بود و شرکت‌های کوچک و نوپا توانایی راه اندازی چنین بخشی را در خود نخواهند داشت. 

شرکت‌های مرکز تماس یا کال سنتر

نیاز روز افزون شرکت‌ها به داشتن بخشی مجزا به عنوان مرکز تماس باعث گردید شرکت‌هایی راه اندازی شود که صرفا در زمینه ارائه خدمات مرکز تماس فعالیت نمایند. این شرکت‌ها با ارائه خدمات  پاسخگویی به مشتریان و مدیریت تماس‌های مشتریان به شرکت‌ها و کسب و کارهای مختلف لزوم راه اندازی مرکز تماس به عنوان بخش مجزا در خود شرکت یا سازمان بر طرف می‌نمایند. استفاده از خدمات تماس مراکز تماس یا کال سنترها علاوه بر صرفه جویی در هزینه‌ها باعث ارائه بهتر خدمات به مشتریان می‌گردد.
کال سنترها با استفاده از نیروهای آموزش بهترین نوع ارتباط را با مشتریان برقرار خواهند نمود و نتایج تماس را به شکلی کاملا مدیریت شده و مدون در اختیار صاحبان مشاغل می‌گذارند که می‌تواند کمک بسیاری در رشد و بهینه نمودن ارتباط با مشتریان نماید.

اهمیت استفاده از خدمات مراکز تماس

مرکز تماس مهمترین بخش هر شرکتی است، به طور کل مرکز تماس‌ها با هدف برقراری ارتباط موثر میان شما و مشتریانتان با بیشترین پاسخگویی و کمترین هزینه ایجاد می گردد.
برون سپاری مرکز تماس و سپردن مسئولیت پاسخگویی به مشتریان به شرکت‌های کال سنتر مانند پیتام باعث می‌شود که شرکت‌ها صرفه جویی بسیاری در هزینه‌های خود داشته باشند. بسیاری از شرکت‌ها ارتباط با مشتریانسان به شکلی فصلی با زمان بندی‌های خاص است و ممکن است در طول سال چند ماه را با حداقل تماس دریافتی طی نمایند. راه اندازی مرکز تماس درون شرکتی برای چنین شرکت‌هایی هزینه‌های بی دلیل را خواهد تراشید در حالی با استفاده از خدمات مراکز تماس، شرکت‌ها با انتخاب بسته‌های متنوع خدمات مشتریان می‌توانند تعداد تماس‌های دریافتی یا تماس‌های خروجی را تعیین نمایند.

مهمترین دلایل استفاده از خدمات مرکز تماس

استفاده از خدمات برون سپاری مرکز تماس می‌تواند بقای شرکت‌ها، سازمان‌ها، نهادها و … را تضمین نماید. علاوه بر آن مزایای زیر را نیز در بر دارد.

سهولت برقراری ارتباط مشتریان با شرکت‌ها
بهینه سازی ارائه خدمات به مشتریان و پیگیری مشکلات آنها
استفاده از تکنولوژی روز مطابق با بالاترین استانداردهای جهانی
مدیریت افزایش یا کاهش فروش خدمات و محصولات و رضایت مشتریان 
باقی ماندن در عرصه رقابت با سایر کسب و کارهای مشابه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *