مرکز ارتباط (Contact center)

مرکز ارتباط

مرکز ارتباط

نوع جدیدی از خدمات مراکز تماس که بر پایه اینترنت باعث گردید خدمات دیگری همچون ارسال پیام‌های متنی، تصویری، فکس، وی چت، لایو چت و … برای ارتباط‌موثرتر میان شرکت‌ها و مشتریان به وجود آید. این خدمات جدید به نوع پیشرفته تری از مراکز تماس با نام مرکز ارتباط (Contact Center) که با عنوان مرکز ارتباطِمشتریان یا مرکزخدمات مشتریان شناخته می‌شود. 

کال سنترهای امروزی در ایران همان مراکزِارتباط بر مبنای خدمات گسترده ارتباطی مبتنی بر اینترنت میان مشتریان و کسب و کارها هستند که همچنان با نام مرکز تماس شناخته می‌شوند. اما طیف گسترده تری از خدمات را شامل می‌شود.

مرکز تماس یا کال سنتر امروزه به خدمات شناخته شده ای در عرصه جهانی تبدیل شده اند که هر شرکت، نهاد، سازمان و اداره ای برای به روز بودن و همسو بودن با استانداردهای جهانی نیاز دارد از آن استفاده نماید.
در گذشته خدمات مرکزتماس (Call Center) تنها مبتنی بر تماس‌های ورودی و خروجی یک شرکت با مشتریان خود بوده است.  کال سنتر همانگونه که از معنای لغوی آن (مرکزتماس) پیداست تنها نیازمند خطوط تلفن ثابت بوده است و تنها راه ارتباطی با مشتریان پاسخگویی به تماس تلفنی برپایه خطوط ثابت بوده است. با پیشرفت تکنولوژی و ظهور اینترنت به عنوان بستری برای ایجاد ارتباطات گسترده متنی، تصویری و صوتی خدمات مراکز تماس نیز گسترده تر گردید و دیگر ارتباط میان شرکت‌ها و مشتریان تنها به تماس صوتی مبتنی بر خطوط ثابت محدود نمی‌گردید.

مرکز ارتباط چیست؟

همانگونه که گفته شد مرکز ارتباط یا کانتکت سنتر شکل پیشرفته ارتباطِ میان مشتریان و کسب و کارها نسبت به مرکزتماس می‌باشد که هر دو آن ها در ایران به نام مرکزتماس شناخته می‌شوند. مرکزتماس علاوه بر تماس تلفنی، مجموعه ای از تماس‌های صوتی، تصویری و متنی را در بر می‌گیرد که از طریق اینترنت و تجهیزات رایانه ای میسر می‌گردد. این سرویس شامل انواع ارتباط‌های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک با مشتریان خواهد بود که مراکز تماس با ارائه آنها رابطه بهینه تری را میان مخاطبان و شرکت‌ها قرار می‌دهند.

خدمات ارائه شده در این‌مرکز یا کانتکت سنتر نسبت به خدمات ارائه شده در مرکزتماس یا کال سنتر از دامنه بیشتری برخوردار است و شامل تماس تلفنی به صورت تماس‌های ورودی، تماس‌های خروجی یا تماس‌های ترکیبی می‌باشد. اما سرویس‌های مرکز ارتباط علاوه بر این سه سرویس، خدمات دیگری مانند چت‌های صوتی و تصویری، دریافت و ارسال پیام‌های متنی، فکس و … را نیز ارائه می‌کند.
سرویس‌های مرکز تماس تنها مبتنی بر تماس تلفنی از شبکه مخابرات عمومی‌و خطوط تلفن ثابت است اما خدمات مرکز ارتباط شامل ارتباطات صوتی مبتنی بر شبکه ویپ است که  علاوه بر تماس صوتی از ارتباطات متنی، تصویری و چت آنلاین به واسطه اینترنت بهره می‌برد.
امروزه خدمات مرکز تماس و مرکز ارتباط هر دو توسط یک شرکت ارائه می‌گردند و شباهت‌های بسیاری با هم دارند. در واقع مرکز ارتباط شکل پیشرفته تر مرکز تماس می‌باشد.

مرکز ارتباط  ومرکز تماس هر دو می‌توانند بخشی از یک شرکت باشند یا به صورت برونسپاری به شرکت‌هایی که به صورت تخصصی خدمات مرکزتماس و مرکز ارتباط ارائه می‌نمایند سپرده شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *