BPO چیست؟

BPO چیست؟

BPO یا BUSINESS PROCESS OUTSOURCING 

به معنای برون سپاری فرآیند کسب و کار می باشد که در آن یک سازمان برای انجام یک یا چند فعالیت در راستای رشد و ارتقا اهداف تجاری خود ، با شرکت های ارائه دهنده خدمات BPO قرارداد می بندد . 

BPO یا برون سپاری فرآیند کسب و کار بیشتر در صنایع تولیدی کاربرد دارد ، صاحبان این صنایع بخش هایی از فرآیند کسب و کار خود را که به فرآیند های تولید محصول مرتبط نمی باشد را به شرکت های ارائه دهنده BPO می سپارند .

از مزایای BPO یا برونسپاری فرآیند کسب و کار می توان به این موضوع اشاره کرد که این امر می تواند با برعهده گرفتن بخشی از مسئولیت ها و مشغولیت ها، مدیران و مسئولان سازمان ها می توانند راحت تر بربخش های عملیاتی سازمان خود رسیدگی نموده و کسب و کار خود را ارتقا دهند . 

هم چنین سازمان ها می توانند به کمک BPO با صرف هزینه های ناچیز به آخرین تکنولوژی ها دسترسی داشته باشند و اینامر سبب جلوگیری از مخارج سرمایه ای سنگین توسط مدیران سازمان ها را به همراه خواهد داشت 

BPO می تواند برای سازمان ها این فرصت را ایجاد نماید تا از متخصصان کارآزموده و حرفه ای در کسب و کار خود بهره ببرند و از استخدام افراد نامناسب و هزینه های ناشی از آن جلوگیری نمایند . 

BPO یا برونسپاری فرآیند کسب و کار می تواند در دو بخش اصلی به کمک سازمان ها در آید :

۱- مرکز تماس و پاسخ گویی به سوالات مشتری : این دسته که بعنوان دسته اصلی در برون سپاری فرآیند کسب وکار به حساب می آید، شامل مرکز تماس می باشد که در آن سازمان ها به افرادی که برای رسیدگی به سوالات و امور مشتریان ، فروش تلفنی ، تحقیقات بازار ، نظرسنجی و پشتیبانی فنی و فروش آموزش دیده اند ، دسترسی داشته باشند . 

۲- پیگیری و بررسی مشکلات فنی : این دسته شامل فعالیت هایی از جمله عملیات حسابداری و محاسبه حقوق و دستمزد و ممیزی را شامل می شوند . 

۳- برون سپاری KPO یا KNOWLEDGE PROCESS OUTSOURCING: این نوع از برونسپاری به دلیل اینکه تنها از عهده ی افرادی که از دانش مربوط به حوزه ی آن کسب و کار برخوردارند، برمی آید، در زمره ی برونسپاری های سخت تر به حساب می آید .

در این مدل از برون سپاری می توان به مدیریت استعداد ها ، تحقیق و توسعه ، مشاوره مالی ومالیاتی، مشاوره حقوقی و تجزیه و تحلیل داده های بازار اشاره نمود .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× سوالی دارید؟

فرم درخواست مشاوره